BÍLÁ ŠALVĚJ silná posvátná bylina

21.06.2020

Je ceněna a užívána pro očistu atmosféry, prostoru i předmětů. Často se používá před různými ceremoniemi a rituály.

.

.

.

.

.

..

.


..

.


SALVIA APIANA

Indiáni ji považují za nejposvátnější bylinu a velmi účinný lék. Je ceněna hlavně pro své očistné, desinfekční, antibakteriální i antivirotické účinky - dokonce i odpuzuje hmyz. 

Dým se uvolňuje při tzv. "vykuřování" - je to starobylý a posvátný proces, který měl a má své místo i u nás v Čechách. Kouř podle tradic šíří mír a uzdravení.

K očištění stačí zapálit smotek usušené bylinky, sfouknout a nechat doutnat. Bílá šalvěj je natolik silná očišťující bylina, že dokáže svým kouřem negativní energii nejen uvolnit, ale dokonce i "odnést" ji pryč. Šíří uklidňující energii.

Velmi dobře pročišťuje místnosti i různé předměty, dokáže ale také rozjasnit naši duši a pomoci při hledání cesty ve vlastním životě.

Energie této byliny rozpouští negace a pomáhá ulevit při stresu, silném strachu či při úzkostech. Tomu odpovídá i její latinský název SALVIA - odvozený od salvia / salvare - "očistím / uzdravím"


ZAJÍMAVOSTI Z HISTORIE

  • bible zmiňuje šalvěj jako jednu z bylin, které použil Šalamoun k očistě chrámu
  • pro Římany byla bylinou s blahodárnými účinky na většinu nemocí. Byli přesvědčeni, že má schopnost život zachraňovat i utvářet. Šalvěj zde byla zasvěcena nejvyššímu božstvu a trhali ji rituálně pouze kněží
  • Řekové věřili, že zlepšuje fungování těla i ducha. A i tady byla bylinou vládce všech bohů Dia. 

Esence z bílé šalvěje je úzce napojená na hlas a hrdlo, pomáhá sebevyjádření a prosazení vlastních potřeb, podporuje kreativitu. "Rozvazuje jazyk", zmenšuje trému a nesmělost, uvolňuje "knedlík v krku".  

Photo credit:  purethoughts.co.uk


.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.