Levandule  konejšivá náruč

20.06.2019

Známá aromatická a léčivá rostlina v sobě nese nečekanou symboliku.

pomáhá pochopit PRINCIP PROTIKLADŮ, přijmout existenci dobra i zla

Často bojujeme s představami - jak by co mělo být, co je špatné a co je dobré. Můžeme se tak dostat do spletitých chodeb pochybností a méně či více silné nevraživosti vůči tomu, co se děje kolem nás.  

Levandule nás učí pochopení, že v našem světě má přirozené místo to dobré, i to zlé...

Bez ZLA bychom nevěděli, co znamená DOBRO. 

Bez TMY A STÍNU bychom nepoznali SVĚTLO. 

Bez NOCI by nebyl DEN. 

Bez SMUTKU by nebylo RADOSTI. 

Neznamená to, že bychom měli zahodit své morální a etické přesvědčení. Ani že bychom se zlu měli prostě poddat a nechat ho nás ničit. Neznamená to ani to, že je v pořádku dlouhodobě propadnout smutku a topit se v něm za každou cenu. To ne.

Znamená to jen, že v okamžiku přijetí tohoto principu a jeho přirozeném výskytu ve světě, se nám hodně uleví... Rozpustí se úzkost a napětí... a právě to dělá levandule.


Levandule harmonizuje naše srdce a přináší výrazné nervové zklidnění


Pojďme se o ní dozvědět něco více:

Levandule se vyskytuje převážně na prosluněných svazích. 

Tradiční oblastí pěstování je jihovýchodní Francie v Provence, ale pěstuje se i v mnoha dalších zemích jižní Evropy, v Alžírsku... Již v antickém Římě nálev z jejího květu přidávali do koupele, odtud i její název (latinské lavare = mýt, umývat se).

V průměru dorůstá až do výšky 50 či 60 cm. 

Lidově se ji říká také dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát. 

Levandule se vkládá i mezi oblečení do šatníku, které provoní a zároveň odpuzuje šatní moly. Používá se i v kuchyni - hlavně ve Francii, Španělsku a Itálii, kde je jednou ze součástí provensálského koření. 


Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.   V aromaterapii se nejčastěji používá ve formě esenciálního oleje. 

Jako jeden z mála esenciálních olejů - lze levanduli bezpečně použít neředěnou na kůži.

Levandulová silice je složena z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut.

Již po staletí je levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkostech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla považována i za antidepresivum. 

Všeobecně se jedná o nejoblíbenější a nejpoužívanější esenciální olej na světě. 


Přečtěte si jako první, co je nového